مقالات عمومی, گربه ها

آشنایی با نژاد گربه موبلند؛ نژادی محبوب و پرطرفدار

نژاد گربه موبلند

عمده گربه ها موکوتاه هستند و احتمالا دیدن گربه های موبلند شما را هم به وجد می آورد؛ اما درباره پیشینه، ویژگی ها و نحوه انتخاب نژاد موبلند مناسب چه می دانید؟

در گذشته تصور می شد گربه های موبلند حاصل یک جهش ژنومی در نژاد گربه های موکوتاه و خاص اقلیم سرد و کوهستانی هستند؛ چون این نوع پوشش مویی قرار است به حفظ و نگهداری دما کمک کند. با این حال گستره این نژاد هم اکنون درسراسر دنیا است و خاص یک منطقه نیست.

اکثر ما گربه مو بلند را با نژاد معروف پرشین شناخته ایم؛ با این حال اگر دایره شناختی خود را نسبت به این دسته از نژادها بیشتر کنید گزینه های جذاب تری به عنوان حیوان خانگی به چشم می خورند!

نکاتی که قبل از انتخاب گربه های مو بلند باید بدانید

 • گربه های موبلند تنوع بالایی ندارند و بیش از صد سال است که از گربه پرشین و زیر مجموعه های آن به عنوان حیوان خانگی محبوب یاد می شود.
 • پوشش مویی بلند و متراکم گربه های موبلند در فصول گرم میریزد. با توجه به آب و هوای ایران لازم است رسیدگی به موها در اولویت قرار گیرد تا از نمدی شدن موهای سست جلوگیری شود.

خانواده پرشین؛ محبوب ترین گربه های موبلند دنیا

پرشین محبوب ترین نژاد موبلند در بریتانیا و ایالات متحده است. با این که این نژاد به عنوان پرشین شناخته می شود اما مشخص نیست نیاکان این نژاد مربوط به ایران بوده اند یا نه.

چهره اولیه این نژاد که همه ما با آن آشنا هستیم به رنگ سفید و با چشمان آبی است. این رنگ چشم خاص معمولا به ژنی مربوط می شود که مربوط به کوری است؛ مگر این که مدیریت زاد و ولد به درستی انجام شود. موهای متراکم بلند پرشین بزرگ ترین تعهدی است که با قبول سرپرستی پرشین متقبل می شوید! البته پرشین ها از نظر اخلاقی عموما آرام هستند و به صاحبان خود عشق می ورزند. این گربه های موبلند ذاتا فعال و پرانرژی نیستند اما از بازی با صاحبان خود لذت میبرند.

انواع نژادهای پرشین بر اساس ویژگی های ظاهری طبقه بندی می شوند. پریشین طلایی، پرشین چین چیلا، پرشین دودی، پرشین دو رنگ و … از انواع پرشین های معروفی هستند که به عنوان پت نگهداری می شوند.

اطلاعات آناتومیکی انواع پرشین

 • میانگین وزنی: 3.5 تا 7 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: زیاد

هیمالین؛ تنها گربه ماسکه دنیا!

هیمالین، این نژاد خاص حاصل بیش از یک قرن برنامه اصلاح نژادی برای تکثیر گربه موبلند است. چشمان درشت، پوزه کوتاه و تخت و موهای بلند و فوق متراکم از ویژگی های این نژاد است. هیمالین درست مشابه با پرشین است و اگر اولین بار است که این نژاد را می‌بینید بعید نیست آن را با پرشین اشتباه بگیرید!

هیمالین از نژادهای دوست داشتنی است که دوست دارد بدان عشق بورزید. گربه‌ای آرام و با خلق و خوی ملایم و فعالیت بدنی محدود که می‌تواند همراه بی دردسری برای صاحب خود باشد. مهم ترین موضوع در نگهداری هیمالین رسیدگی دائم به موهای متراکم آن است.

اطلاعات آناتومیکی انواع هیمالین

 • میانگین وزنی: 3.5 تا 7 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: خیلی زیاد

بیرمن؛ گربه ای با پوشش مویی کاملا منحصر به فرد!

حتی اگر فرم چهره و ویژگی های آناتومیکی بیرمن را به خاطر نسپارید رنگ پوشش مویی این نژاد آنقد خاص و منحصر به فرد است که این الگو را برای همیشه به یاد داشته باشید!

بیرمن؛ این گربه موبلند ظاهری مشابه با سیامی معروف دارد؛ با این حال ارتباط خونی و ژنتیکی نزدیکی بین این دو نژاد وجود ندارد. درباره این نژاد افسانه‌های زیادی وجود دارد. برخی معتقدند بیرمن از نسل گربه‌های مقدسی هستند که اولین بار توسط کشیک‌های میانمار نگهداری می‌شدند. آن‌ها معتقد بودند که این ترکیب رنگ جذاب به واسطه نیروهای ماوراالطبیعی به این نژاد اعطا شده است!

شاید با دیدن بیرمن توسط کنید قرار است مشکلات و چالش‌های گرومینگ گربه‌های موبلند را دوچندان تجربه کنید؛ اما پوشش مویی ابریشمی این نژاد به گونه‌ای است که به شدت پرشین نمدی نمی‌شود.

اطلاعات آناتومیکی بیرمن

 • میانگین وزنی: 4.5 تا 8 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: متوسط

بریتیش موبلند؛ اصیل و دوست داشتنی

درست مثل بریتیش موکوتاه، نوع مو بلند این نژاد دوست داشتنی است و به عنوان پت، همراه آرام و سازگاری قلمداد می شود. بریتیش چهره، جثه و پاهای نسبتا پهنی دارد و پوشش مویی آن متراکم است. برخی از منابع این بریتیش را به عنوان یک نژاد مستقل در نظر نمیگیرند. بریتیش خوش اخلاق، آرام و رام است و فعالیت بدنی متوسطی دارد.

رنگ پوشش موی بریتیش غالبا یکسان و کرم رنگ است. برای اغلب نژادهای موبلند از جمله بریتیش لازم است زمان کافی صرف کنید تا از نمدی شدن موها جلوگیری شود.

اطلاعات آناتومیکی بریتیش

 • میانگین وزنی: 4 تا 8 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: کرم
 • نیاز به گرومینگ: متوسط

سیبرین؛ نژادی که باعث افت دمای بدنتان می شود!

گربه های سیبرین اصالتا روسی هستند؛ یکی از کشورهای سردسیر که آب و هوای آن باعث شده تا پوشش بدنی سیبرین درست مثل هاسکی متراکم و بلندتر باشد. یکی از فاکتورهایی که این نژاد را متمایز می کند ترکیب رنگ خاص آن است. برخلاف سایر نژادها طول دم سیبرین کوتاه بوده و همین موضوع در کنار پوشش مویی منحصر به فرد آن جذابیت زیادی بدان بخشیده است.

حدود 5 سال یا بیشتر طول می کشد تا ابعاد سیبرین به ابعاد یک گربه بالغ نزدیک شود. برخلاف جثه تنومندی که دارد این نژاد بازیگوش است و خلق و خوی آن با فعالیت و بازی بهتر می‌شود.

گربه نژاد هیمالین چه تفاوتی با نژاد پرشین دارد؟

نژاد هیمالین چشمان درشت، پوزه کوتاه و تخت و موهای بلند فوق متراکم دارد. رنگ و حجم مو در برخی از نواحی بدن نژاد هیمالین با گربه های پرشین متفاوت است، به ویژه در صورت و دم.

گربه نژاد بیرمن چه ویژگی هایی دارد؟

گربه نژاد بیرمن نژادی ترکیبی از گربه‌های موبلند و موکوتاه است که چشمان آبی و سفید دارد. بیرمن به پوشش مویی نرم و مخملی متراکم خود معروف است که به آن ظاهری ابریشمی می‌بخشد. این نژاد شباهت زیادی به پرشین و هیمالین دارد.

نحوه نگهداری گربه پرشین چگونه است؟

نژاد پرشین صبور و آرام است و پوشش مویی متراکمی دارد. این نژاد همنشین خوبی برای نگهداری در منزل و همراهی با کودکان است، اما به دلیل پوشش مویی متراکم خود به رسیدگی منظم نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *