مقالات عمومی, گربه ها

آشنایی با نژادهای محبوب و پرطرفدار گربه موکوتاه

نژاد گربه موکوتاه

تصمیمتان برای نگهداری و به سرپرستی گرفتن گربه قطعی است؟ تبریک ما را بپذیرید اما بد نیست بدانید که تازه اول راه است و چالش‌های زیادی برای انتخاب نژاد مناسب در پیش دارید!

درست مثل سگ‌ها، گربه‌ها هم تنوع نژادی بی نظیری دارند که انتخاب گزینه مناسب و متناسب با شرایط زندگی فعلی شما را سخت و گاهی پیچیده می‌کند. سه ویژگی سایز، نوع پوشش و خلق و خو از فاکتورهای مهمی هستند که باید در انتخاب نژاد مناسب بدان توجه کنید. همه این فاکتورها باید با موقعیت مکانی و زمانی نگهداری گربه سنجیده شوند تا در مجموع بهترین کیفیت زندگی را برای این حیوان خانگی مرموز و خاص فراهم کنید!

یک سری از ویژگی‌های کلی در انتخاب نژاد گربه ها کمک کننده است. مثلا به صورت کلی گربه‌های نر از هر نژادی که باشند شرارت بیشتر، تمایل بیشتر برای بیرون رفتن از خانه و ابعاد بزرگ تری دارند. با این حال زمانی که گربه نر را عقیم کنید مشکلات کمتری نسبت به گربه‌های ماده خواهید داشت.

گربه‌های موکوتاه از نژادهای محبوبی هستند که با توجه به گرومینگ کمتر نگهداری آن‌ها آسان‌تر است. این گروه تنوع نژادی زیادی دارد که در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

اکثر گربه‌ها موکوتاه هستند؛ فرقی نمی‌کند اهلی باشند یا وحشی یا این که در جنگل زندگی کنند یا به صورت خانگی نگهداری شوند. این تغییرات پوشش مویی منطقی به نظر می‌رسد؛ چون خیلی از گربه‌های موکوتاه به سرعت عمل بالا در فرار از دشمن و مخفی شدن در لا به لای گیاهان نیاز دارند که پوشش مویی کوتاه بدان کمک می‌کند. اکثر گربه‌های موکوتاه شکارچیان بهتری نسبت به سایر نژادها هستند.

مزایای نگهداری گربه های موکوتاه به عنوان حیوان خانگی

اگر مباحث زیبایی شناسی و شکل خاص برخی از نژادها را کنار بگذاریم گربه‌های موکوتاه نسبت به گربه‌های موبلند از نظر نگهداری ارجح هستند. شانه زدن و رسیدگی به موهای کوتاه این نژادها ساده‌تر است. از طرفی در صورت بروز هر نوع آسیب و خراش یا آلودگی‌های میکروبی پوستی، صاحب حیوان سریع و راحت‌تر به تظاهرات بالینی پی می‌برد.

دقت کنید که کوتاه بودن موی این نژادها عدم ریزش موی آن‌ها را تضمین نمی‌کند. خیلی از نژادهای موکوتاه در برخی از فصول ریزش موی شدیدی دارند و آگاهی از این موضوع قبل از انتخاب نژاد گربه ضرورت دارد.

اگزوتیک موکوتاه؛ نژادی متفاوت از نسل پرشین

این نژاد آمیخته‌ای از گربه‌های اهلی شده موکوتاه و پرشین است که صورت کاملا گرد و پوزه مسطحی دارد. خلق و خوی این نژاد آرام و صمیمی است و با توجه به پوشش مویی کوتاه، گرومینگ زیادی نیاز ندارد.

اطلاعات آناتومیکی اگزوتیک موکوتاه

 • میانگین وزنی: 3.5 تا 7 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: کم

لی هوا چینی؛ فعال و وفادار

یکی از محبوب ترین نژاد های گربه های موکوتاه که در منزل نگهداری می شود لی هوا چینی است. این نژاد جثه عضلانی و نسبتا بزرگی دارد و شکارچی قدرتمندی است. این نژاد به تحرک کافی نیاز دارد و برای این که خلق و خو و غرایز خود را به درستی دنبال کند باید فضای منزل و محیط نگهداری آن به اندازه کافی بزرگ باشد.

موکوتاه اروپایی؛ منحصر به فرد و خاص

گربه موکوتاه اروپایی از آن دسته نژادهایی است که بر خلاف موکوتاه بریتیش اختلاط نژادی ندارد و خط خونی این نژاد حفظ شده است. چهره این نژاد گرد و بزرگ است، پنجه‌های گرد و قدرتمندی دارد، پوشش مویی کوتاه آن متراکم بوده و گردن عضلانی آن در مجموع قدرت بدنی زیادی بدان بخشیده است.

اطلاعات آناتومیکی موکوتاه اروپایی

 • میانگین وزنی: 3.5 تا 7 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: کم

بریتیش مو کوتاه؛ محبوب ترین نژاد اروپایی

بریتیش یکی از پرمتقاضی ترین نژادهای گربه در اروپا است که خرید و فروش می شود. ترکیب صورت این نژاد از جمله سر کاملا گرد و چشمان گرد و شفاف در مجموع کاراکتر خاصی بدین نژاد بخشیده است. خلق و خوی این گربه آرام است و جثه نسبتا بزرگی دارد. این جثه به اندازه بقیه نژاد آمادگی کافی برای ورزش، شکار و … را ندارد و با توجه به وابستگی بالایی که نسبت به صاحب خود پیدا می کند زندگی داخل منزل و محیط بسته را ترجیح می دهد.

اطلاعات آناتومیکی موکوتاه بریتیش

 • میانگین وزنی: 4 تا 8 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: طرح و رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: کم

موکوتاه ترکی؛ تنهای گربه ای که آب تنی را دوست دارد!

اکثر گربه ها بابت تنفری که از آب و استحمام دارند مشهور هستند؛ اما مو کوتاه ترکی از نژادهایی است که نه تنها خلق و خوی صمیمی و خوبی دارد بلکه استحمام روتین آن نیز آسان تر است. اگرچه اصالت این نژاد به ترکیه برمیگردد اما در سراسر دنیا دیده شده است.

اطلاعات آناتومیکی موکوتاه ترکی

 • میانگین وزنی: 3 تا 8 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: در رنگ های مختلف به جز دارچینی و شکلاتی
 • نیاز به گرومینگ: کم

موکوتاه حبشی با ظاهری اشرافی

تراکم پوشش مویی زیبایی بیشتری به حبشی، این موکوتاه زیبا و محبوب داده است. این نژاد از مو کوتاه های اشرافی باهوش است که رنگ های متنوع زیادی دارد. چیزی که ظاهری گربه حبشی را از سایر گربه های موکوتاه مشابه متمایز می کند گوش های ایستاده و برافراشته آن است.

اطلاعات آناتومیکی موکوتاه حبشی

 • میانگین وزنی: 4 تا 7.5 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: در رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: کم

اسکاتیش فولد؛ محصول محبوب یک جهش طبیعی!

در اثر یک جهش نادر که در بین نژادهای موکوتاه شکل گرفت اسکاتیش با گوش‌های تاخورده شکل گرفت. اگرچه این جهش طبیعی و اتفاقی ظاهر متفاوت و جذابی به گربه‌های موکوتاه بخشید اما لازم است در بحث اصلاح نژاد به این موضوع به صورت جدی توجه شود؛ چرا که همین ژن می‌تواند مشکلات استخوانی زیادی برای این نژاد در آینده ایجاد کند.

به جز ویژگی های ظاهری اسکاتیش فولد، این نژاد به اعضای خانواده وفادار است و خلق و خوی ملایمی دارد که باعث می‌شود برای نگهداری در منزل مناسب باشد.

اطلاعات آناتومیکی اسکاتیش فولد

 • میانگین وزنی: 2.5 تا 6 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: در رنگ‌های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: کم

اسفینکس؛ کاراکتر جذاب شیطانی!

احتمالا اسفینکس شناخته شده ترین نژاد گربه بدون مو باشد که زیرمجموعه گربه های موکوتاه قرار می‌گیرد! علت نامگذاری این نژاد شباهت آن به مجسمه ابولهول افسانه‌ای در مصر است. این نژاد محصول یه جهش طبیعی است اما از آنجایی که غیر از پوشش بدنی خاصی که دارد معایب دیگری نداشت به تکثیر آن ادامه داده شد.

ویژگی‌های خاص اسفینکس مثل شکم گرد، فرم گوش‌ها و پوست چین خورده مورد پسند خیلی از افراد قرار نمی‌گیرد؛ اما این گربه از نظر رفتاری خلق و خو صمیمی و دلچسبی دارد. به دلیل این که اسفینکس پوشش مو معمول را ندارد چربی مترشحه از بدن جذب نمی‌شود و به همین دلیل باید به صورت مرتب شستشو داده شود.

اطلاعات آناتومیکی اسکاتیش فولد

 • میانگین وزنی: 3.5 تا 7 کیلوگرم
 • تنوع رنگ پوشش مو: در رنگ های مختلف
 • نیاز به گرومینگ: ندارد

گربه نژاد موکوتاه بریتانیایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

این نژاد موهای مخملی و متراکمی دارد و از نظر خلق و خوی آرام است. رنگ پوشش مویی گربه موکتاه بریتانیایی متنوع است و به رسیدگی کمتری نیاز دارد.

تفاوت نژاد اسکاتیش فولد و پرشین چیست؟

اسکاتیش فولد نسبت به گربه‌های پرشین استاندارد پوشش مویی کم پشت تری دارد و از نظر خلق و خو آرام و مهربان است. اسکاتیش فولد نسبت به اسکاتیش آنفولد مستعد مشکلات استخوانی بیشتری می‌باشد.

گربه نژاد حبشی یا آبیسینیان چه ویژگی‌هایی دارد؟

گربه نژاد حبشی از انواع گربه های موکوتاه با رفتاری اجتماعی و آرام است. این نژاد رنگ‌های متنوعی دارد و فرم گوش های آن نسبت به گربه‌های اهلی شده موکوتاه یا موبلند متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *