مقالات عمومی, سگ ها

نژاد اشپیتز; متنوع و جذاب

نژاد اشپیتز

بعد از خانواده سگ های کار، یکی دیگر از خانواده های پرطرفدار حیوانات خانگی برای نگهداری در فضاهای آپارتمانی، سگ های نژاد اشپیتز هستند. بر خلاف باور عموم مردم، اشپیتز یک نژاد خاص نیست بلکه شامل نژادهای مختلفی است که زیرمجموعه این گروه قرار می گیرند. این سگ ها از گذشته برای شکار، نگهبانی و محافظت از گله استفاده می شدند و چهره خاص آن‌ها یادآور نیاکان سگ‌ها یعنی گرگ‌ها است.

سگ‌های اشپیتز تنوع سایز زیادی دارند. گونه‌های کوچک و بزرگ، همه و همه، خاص مناطق سردسیر هستند و غالب آن‌ها پوشش مویی متراکمی دارند. در ادامه با ویژگی های نژادی اشپیتز و انواع پرطرفدار آن آشنا می‌شویم.

آشنایی با نژادهای محبوب و پرطرفدار اشپیتز

گروهی از سگ های هاسکی را تصور کنید که در حال کشیدن یک سورتمه روی سطح یخی قطب هستند. این گروه فعال و پرانرژی نماد اشپیتز؛ این نژاد محبوب‌اند!

اشپیتز به لحاظ ظاهری نژاد دوست داشتنی و جذابی است. یکی از جذابیت‌های اکثر نژادهای اشپیتز دم پیچ خورده آن‌ها است که در پامرانین و مالاموت جلب توجه می کند. با این حال خیلی از خریداران با ویژگی های رفتاری سگ‌های اشپیتز آشنا نیستند.

برای تربیت سگ های اشپیتز نسبت به سایر نژادها به وقت و انرژی بیش‌‌تری نیاز دارید. تربیت پذیری این سگ ها پایین است و در صورتی که زمان زیادی برای سرگرم کردن و تخلیه انرژی این نژادها صرف نکنید، رفتارهای نامطلوبی مثل حفر زمین یا پارس کردن از خود نشان می دهند.

سیبرین هاسکی; مقاوم و سرسخت

هاسکی مقاومت بدنی ویژه ای در برابر سرما دارد و به شدت طالب فعالیت و صرف انرژی است. اولین بار بومیان سیبری از این نژاد برای امور روزانه استفاده می کردند. هاسکی نژادی اجتماعی است و به شرط این که به شکل موثر تخلیه انرژی شود، همراه خوبی برای اعضای خانواده خواهد بود.

هاسکی به صورت غریزی توله سگ‌ها را به عنوان شکار می‌بیند. بنابراین لازم است در نگهداری همزمان این نژاد با توله سگ یا بچه گربه احتیاط شود.

اطلاعات آناتومیکی سیبرین هاسکی:

 • میانگین وزنی: 16 تا 27 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 10 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: متوسط

مالاموت آلاسکایی; سازگار و اجتماعی

مالاموت یکی از نژادهای قدیمی برای باربری و هدایت سورتمه در زمان های قدیم بوده است. این نژاد تلفیقی از قدرت و استقامت است که در عین حال رفتاری صمیمی و کاملا اجتماعی دارد. بنابراین نمی توانید به عنوان سگ گارد روی این نژاد حساب کنید. هر چند که جنس نر مالاموت نسبت به غریبه ها حساس است و در صورتی که به درستی تربیت نشده باشد، ممکن است خلق و خوی تهاجمی از خود نشان دهد.

مالاموت در یادگیری سریع است و به خوبی شکار و هدف خود را با غریضه بویایی دنبال می کند. مالاموت برای نگهداری در آپارتمان مناسب است اما در صورتی که ساعات زیادی در منزل تنها باشد و تخلیه انرژی نشود می تواند مخرب و آسیب زا باشد. به علاوه با توجه به سایز این نژاد به فضای بزرگی برای نگهداری نیاز دارید.

اطلاعات آناتومیکی مالاموت آلاسکایی:

 • میانگین وزنی: 16 تا 27 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 10 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: متوسط

ساموئید; سرزنده، بشاش و صمیمی با کودکان

ساموئید از نژاد های قدیمیست که برای گارد، دنبال کردن و نگهبانی گله استفاده می شود. رفتار ساموئید مشابه با چهره خندانی که دارد گرم و صمیمی است و رفتار دوستانه ای با غریبه ها دارد. اگرچه این نژاد پرخاشگر نیست اما به محض این که تهدیدی احساس کند با پارس های مداوم رفتار گارد و نگهبانی از خود نشان می دهد.

با توجه به این که ساموئید باهوش و اجتماعی است، در صورتی که مدت زیادی تنها بماند یا فعالیت کافی نداشته باشد ممکن است رفتارهای ناهنجاری نظیر حفر گودال یا فرار از منزل یا باغ را از خود نشان دهد. ساموئید مشابه با هاسکی ریزش موی سالانه دارد و میزان ریزش در صورت گرم شدن هوا ممکن است بیش از یک بار در سال باشد.

اطلاعات آناتومیکی ساموئید:

 • میانگین وزنی: 16 تا 30 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 12 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

آکیتا و آکیتا اینو; جنگجو و محافظ

آکیتا از نژادهای ژاپنی است که از قرن 19 برای گارد و نگهبانی استفاده می شده است. این سگ به لحاظ ظاهری و جسمانی ورزیده است و با توجه به غریزه جنگجویی که دارد باید به درستی تربیت شود.

آکیتا اینو از همین نژاد اما در ابعاد کوچک تر است که همین خلق و خو را دارد. بنابراین باید از نظر تربیتی و ارتباط آن با توله سگ ها جانب احتیاط را رعایت کرد.

چاوچاو؛ نژاد جذاب و منحصر به فرد

با توجه به ویژگی های ظاهری شاید بد نباشد لقب خاص ترین نژاد اشپیتز را به چاوچاو بدهیم. چاوچاو اصالتا چینی بوده و از 2000 سال پیش به عنوان گارد و شکارچی استفاده شده است. چینی های قدیم از چاوچاو به عنوان منبع مو و گوشت نیز استفاده می کردند اما اکنون بیشتر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.

چاو چاو نسبتا لجباز و کاملا مستقل است. به همین دلیل برای اجتماعی شدن به تمرین بیشتری نیاز دارد و لازم است تا وقت بیشتری با آن سپری کنید. ظاهر این نژاد نیز منحصر به فرد است و زبان آبی – مشکی دارد.

اطلاعات آناتومیکی چاوچاو:

 • میانگین وزنی: 21 تا 32 کیلوگرم
 • طول عمر: 8 تا 12 سال
 • نیاز به فعالیت: متوسط
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: متوسط

ژرمن اشپیتز؛ خونگرم و پرانرژی

نسبت به سگ های اشپیتز و تربیت آن‌ها محتاط باشید؛ به ویژه نگهداری و تربیت ژرمن اشپیتز! نژادی با خلق و خو صمیمی اما روحیه لجباز و کاملا مستقل که از نیاکان خود یعنی گرگ ها به ارث برده است. وقتی که جایگاه ژرمن اشپیتز در خانواده تثبیت شود به مرور به یکی از اعضای وفادار و دوست داشتنی برای تمام اعضا از هر سنی تبدیل می شوند.

موهای ژرمن اشپیتز درست مثل هر نژاد دیگری به سرعت گره می خورد و تراکم زیاد موها حالت نمدی به خود می گیرند. به همین دلیل برای نگهداری این نژاد از نظر گرومینگ و رسیدگی به موها به صبر و زمان بیش‌تری نیاز دارید.

اطلاعات آناتومیکی ژرمن اشپیتز:

 • میانگین وزنی: 8 تا 10 کیلوگرم
 • طول عمر: 8 تا 12 سال
 • نیاز به فعالیت: متوسط
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

پاپیلون؛ متفاوت ترین نژاد از نظر شکل گوش

پاپیلون از نژادهای معروف به لحاظ شکل گوش است که این گوش ها ظاهر زیبایی به سگ می بخشند. این سگ از همراهی و همنشینی با انسان لذت می برد و عاشق فعالیت و ورزش است.

یکی از چالش های نگهداری پاپیلون پوشش موی نرم و ابریشمی آن است که باعث می شود حتی بیشتر از سایر نژادهای موبلند به گرومینگ نیاز داشته باشد. موهای پاپیلون سفید است و لکه های متنوعی روی نواحی مختلف بدن دارد.

اطلاعات آناتومیکی پاپیلون:

 • میانگین وزنی: 2 تا 5 کیلوگرم
 • طول عمر: 14 سال
 • نیاز به فعالیت: کم
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

پامرانین؛ نژاد مینیاتوری که می تواند از شما محافظت کند.

پامرانین یکی از خاص ترین و باهوش ترین نژادهای اشپیتز است که همیشه به دنبال جلب توجه شما است! هر چقدر که به این نژاد مستقل و نسبتا لجباز بیشتر توجه کنید محبت، توجه و وفاداری بیشتری به شما نشان می دهد.

پامرانین به دلیل سایز کوچکی که دارد در پیاده روی و دنبال کردن اشخاص و اشیا سریع است و از این نظر لازم است حتما با قلاده جابجا شود. اگرچه پوشش مویی پامرانین متراکم است اما شانه کشی و رسیدگی روزانه به آن دشوار نیست.

آیا سگ های هاسکی آموزش پذیر هستند؟

هاسکی ها سگ هایی باهوش، زیبا، مستقل و با توان جسمانی بالا هستند. اما آموزش آن ها زمان بر و گاهی چالش برانگیز است.

سگ های هاسکی و مالاموت چگونه از همدیگر قابل تفریق هستند؟

این سگ ها غالبا با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند و تشخیص آن ها از یکدیگر بایستی توسط افراد متخصص انجام شود. اما به طور کلی سگ های مالاموت توان جسمانی بالاتر و جثه بزرگتری دارند.

آیا سگ های چاوچاو برای نگهداری داخل آپارتمان مناسب هستند؟

بله. خوشبختانه، این سگ ها نیاز به تحرک زیاد ندارند و می‌توانند به راحتی فقط با 15 تا 20 دقیقه‌ ورزش روزانه ارضا شوند.
بنابراین، آن ها به عنوان سگ های آپارتمانی نسبتا مناسب هستند.

آیا پارس کردن زیاد سگ های پامرانین طبیعی است؟

بله! پامرها یکسری عادات بد دارند که متاسفانه پارس کردن زیاد یکی از آن هاست. اما این عادت بد را می توان به راحتی با آموزش صحیح کنترل کرد.

رفتار سگ های پاپیلون با کودکان چگونه است؟

پاپیلون ها کودکان را دوست دارند، اما ترکیب یک سگ کوچک و یک کودک خردسال همیشه می تواند مشکل آفرین باشد. اگر کودکان ناخواسته موجب آزار آن ها شوند، پاپیلون ها در دفاع از خود هیچ تردیدی نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *