مقالات عمومی, سگ ها

محبوب ترین نژادهای شکاری برای خرید و نگهداری

نژادهای شکاری

قبل از این که ارتش و نیروهای نظامی تا این حد پیشرفت کنند، در گذشته شکارچیان از سگ‌های شکاری برای حمل سلاح استفاده می‌کردند. این سگ‌ برای کار در کنار شکارچی و تسهیل امور شکار استفاده می‌شدند و بر اساس غرایز و ویژگی‌هایی که دارند به عنوان نژادهای شکاری طبقه بندی می‌شوند.

شاید بد نباشد بدانید سه دسته مشهور سگ‌ها یعنی پوینتر، ستر، اسپانیل و رتریور ها در این گروه قرار می‌گیرند. پوینترها نمونه‌ای از سگ‌های شکاری با قابلیت خارق العاده برای هدف قرار دادن و شکار سوژه‌ها با دستور صاحبان خود هستند. علاوه بر پوینتر، اسپانیل‌ها هم از سگ های شکاری منحصر به فردی هستند که حس بویایی قوی برای دنبال کردن شکار و برداشتن آن دارند. بنابراین شکارچیان از گذشته بعد از شلیک، از اسپانیل ها برای برداشتن شکار استفاده می کردند.

رتریورها هم غریزه شکار قوی دارند. با این تفاوت که از گذشته چون پوشش مقاوم در برابر رطوبت و آب دارند، برای شکارهای آبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در ادامه با ویژگی‌های انواع نژادهای شکاری محبوب و معروف بیشتر آشنا می‌شویم.

کوکر اسپانیل انگلیسی؛ شکارچی کوچک جثه

کوکر اسپانیل انگلیسی جثه کوچک‌تری نسبت به نمونه آمریکایی خود دارد و از گذشته برای شکار پرندگان استفاده می‌شده است. کوکر از نظر خلق و خو گرم و مهربان است و پوشش مویی بلندی دارد. بنابراین برای گرومینگ و اصلاح موی این نژاد باید زمان زیادی صرف کنید.

کوکر اسپانیل آلمانی هم مشابه با نوع انگلیسی شکارچی خوبی است؛ اما از نظر رنگ و نوع پوشش مویی متفاوت است. کوکر انگلیسی جثه بزرگی دارد و برای تامین فعالیت مناسب، بهتر است خارج از منزل نگهداری شود. با این حال همراه مطمئن و خوبی برای کودکان و اعضای خانواده نیز خواهد بود.

اطلاعات آناتومیکی کوکر اسپانیل انگلیسی

 • میانگین وزنی: 13 تا 15 کیلوگرم
 • طول عمر: 12 تا 15 سال
 • نیاز به فعالیت: متوسط
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: زیاد

آیریش ستر؛ شکارچی خاص ایرلندی

آیریش ستر به دلیل رنگ موی خاصی که دارد (قرمز تا قهوه ای) مشهور بوده و یکی از شکارچیان باهوش با زیبایی تمام عیار است. آیریش برای این که غرایز خود را به صورت صحیح و موثر دنبال کند از همان سنین پایین به آموزش نیاز دارد. شیطنت آیریش و تمایل او به بازیگوشی و بر هم زدن نظم محیط به ویژه در سنین ابتدایی صبر بیش‌تری از صاحب و مربی می‌طلبد. با این حال در صورتی که به خوبی تحت تعلیم قرار گیرد می تواند با محیط سازگار شود.

اطلاعات آناتومیکی آیریش ستر

 • میانگین وزنی: 27 تا 32 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 12 تا 13 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: متوسط
 • رفتارهای اجتماعی: متوسط

لابرادور رتریور؛ مشهورترین رتریور در دو قرن اخیر

لابرادور رتریور یکی از محبوب‌ترین سگ‌های شکاری بین خانواده‌ها است که برای همراهی، ورزش و سایر فعالیت‌های روزمره با صاحبان بسیار مناسب است. اگرچه امروزه لابرادور رتریور دیگر به عنوان سگ شکار استفاده نمی‌شود اما همچنان قابلیت‌های دنبال کردن و شکار این نژاد به صورت غریزی مورد توجه است.

لابرادور رتریور سگ خوش اخلاقی برای همنشینی با اعضای کوچک و بزرگ خانواده است و آموزش پذیری خوبی دارد. رفتار گرم و صمیمی لابرادور باعث شده تا امروزه کمتر از آن به عنوان سگ شکاری استفاده شود.

لابرادور بسیار پرانرژی است و برای صرف انرژی جسمی و روانی به فعالیت بالایی به صورت روزانه نیاز دارد. ورزش‌های آبی یکی از بهترین فعالیت‌هایی است که با توجه به پوشش مقاوم در برابر آب این نژاد می‌توانید انتخاب و امتحان کنید. در صورتی که لابرادور به اندازه کافی خارج از منزل تخلیه انرژی نداشته باشد، رفتارهای ناهنجار پارس کردن و ایجاد بی نظمی را از خود نشان می‌دهد. این نژاد به راحتی وزن می‌گیرد و در صورتی که نسبت به تغذیه و انرژی مصرفی آن بی احتیاط باشید، در آینده با مشکل افزایش وزن و تبعات آن روبرو می‌شوید.

اطلاعات آناتومیکی لابرادور رتریور

 • میانگین وزنی: 25 تا 37 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 10 تا 12 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: کم
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

گلدن رتریور؛ همراه خستگی ناپذیر خانواده

گلدن رتریور نه سگ گارد، بلکه راهنما است. به نظر می‌رسد توانایی گلدن برای ردیابی و دنبال کردن شکار باعث شده تا از گذشته در کنار شکارچیان به عنوان سگ شکاری استفاده شود.

گلدن یک سگ کاملا اجتماعی، مسئولیت پذیر و خوش اخلاق است. طبیعت این نژاد باعث شده تا به عنوان گارد چندان قابل اعتماد نباشد.

اطلاعات آناتومیکی گلدن رتریور

 • میانگین وزنی: 25 تا 34 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 12 تا 13 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: زیاد
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

ژرمن پوینتر؛ شکارچی وفادار و مطیع

پوینتر! همان طور که از نامش پیداست برای پوینت (اشاره)، دنبال کردن و شکار اصلاح و تربیت شده است. مهم ترین ویژگی ژرمن پوینتر روحیه شکار و دنبال کردن آن بر خلاف رفتار آرام آن است. این نژاد همانطورکه برای شکار مناسب است می‌تواند حیوان خانگی مطمئن و خوبی برای نگهداری در منزل باشد.

ژرمن پوینتر پرانرژی و پرتحرک است؛ اما اگر به اندازه کافی فعالیت نداشته باشد، ممکن است رفتارهای مخرب از خود نشان دهد و نگهداری از آن در منزل دردسرساز شود! پوینترها سه نوع پوشش مویی دارند: مجعد، موکوتاه و موبلند. در حال حاضر پوینتر موکوتاه آلمانی یا ژرمن پوینتر محبوب‌ترین نژادی است که به عنوان پت نگهداری می‌شود.

اطلاعات آناتومیکی ژرمن پوینتر

 • میانگین وزنی: 20 تا 32 کیلوگرم
 • طول عمر: بیش از 10 تا 14 سال
 • نیاز به فعالیت: زیاد
 • نیاز به گرومینگ: کم
 • رفتارهای اجتماعی: بالا

آیا کوکراسپانیل‌ها سگ های خوبی برای خانواده هستند؟

کوکر اسپانیل‌ها سگ‌هایی اجتماعی و سازگار هستند بنابراین دوست دارند در کنار خانواده باشند و در محیط‌های خانوادگی شلوغ زندگی کنند. در حالی که رفتار آن‌ها با کودکان و سایر حیوانات خانگی بسیار دوستانه است، انرژی بالای آن‌ها سبب شده است که برای خانواده‌هایی که کودکان بزرگتر دارند مناسب‌تر باشند.

آیا تربیت سگ‌های آیریش ستر دشوار است؟

آموزش آیریش ستر نباید آنقدر سخت باشد. این توله سگ‌ها در طول جلسات آموزشی نسبتاً سازگار و پاسخ‌گو باقی می‌مانند و همیشه خوشحال و هیجان‌زده هستند که چیز جدیدی از صاحبان خود بیاموزند. اما صاحبان آنها باید سعی کنند در جلسات تمرینی خود کمی خلاقیت به خرج دهند زیرا اگر تمرینات تکراری باشند، این سگ‌ها به راحتی خسته می‌شوند. روش‌های تمرینی سرگرم‌کننده بهترین راه برای تمرین یک ستر ایرلندی است.

نیاز لابرادور رتریور به گرومینگ چگونه است؟

به طور کلی لابرادور رتریورها نیاز زیادی به گرومینگ ندارند اما ریزش موی آن ها در بهار و پاییز طبیعی است. معمولاً تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بار در هفته موهای آن ها را برس بزنید. البته به جز در بهار و پاییز که ممکن است نیاز باشد تا به موهای آن ها به صورت روزانه رسیدگی نمایید.

آیا گلدن رتریور محافظ و نگهبان خوبی برای ما است؟

گلدن رتریورها بسیار دوست داشتنی هستند و تقریبا با همه رفتار مهربانانه‌ای دارند. آنها ممکن است کمی برای غریبه‌ها پارس کنند، اما قرار نیست بهترین سگ نگهبان دنیا باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *